Category Archives: Trawnik

Piękny trawnik w ogrodzie – jak go uzyskać

trawa trawnik nasiona traw

Pomimo tego, że przeważnie to wiosna stanowi najbardziej odpowiednią porę roku w przypadku wszelkich porządkowych zmian w ogrodzie, to również i latem zakładanie trawnika, przy właściwym przygotowaniu i pielęgnowaniu, zaowocować może piękną i bujną trawą. W tym celu nie potrzebujemy tak naprawdę specjalistycznych narzędzi, ponieważ przede wszystkim zaopatrzyć musimy się w grabie, wodę, nasiona traw i chęci. Tym, co z całą pewnością okaże się przy tego typu pracy niezbędne, będzie również cierpliwość. Wiadomo, że „nie od razu Rzym zbudowano” – właściwie zasiana i pielęgnowana trawa także, mimo wszystko, wymaga nieco czasu, aby osiągnąć pożądany przez właściciela wygląd. Co do tego nie ma wątpliwości.

W okresie letnim trawniki mogą wymagać sporą ilości wody, aby móc w spokoju rosnąć i nie ulec spaleniu i wysuszeniu na słońcu. Choć zaleca się podlewanie go nawet do dwóch razy dziennie, to jednak warto pamiętać o tym, aby w bardzo słonecznych okresach mocno ograniczać zużycie wody gruntowej.

Jak zatem właściwie zadbać o trawnik?

Bardzo dobrym sposobem na to okazać się może wykorzystywanie deszczówki. Nie potrzeba do tego specjalistycznych zbiorników, których koszt często osiąga horrendalne kwoty. Można zaopatrzyć się w plastikową beczkę nieco większych rozmiarów, którą umiejscowić warto przy rynnie, z której woda swobodnie będzie do niej spływać w trakcie deszczu, ale także najzwyczajniej w świecie wykorzystać wiadra, do jakich deszczówka będzie miała możliwość spływania oraz gromadzenia się. Takie ekologiczne podlewanie ogrodu, oprócz oczywiście korzyści powiązanych z ograniczeniem wody gruntowej, bardzo korzystnie oddziaływać może na roślinność. Nie od dziś wiadomo, że deszczówka zawiera w sobie wiele cennych składników mineralnych, które niezwykle dobrze oddziałują na roślinność i sprawiają, że znacznie lepiej rośnie. Jednakże najistotniejsze jest tutaj to, że woda taka jest zwyczajnie darmowa. Stanowi to zatem kolejną możliwość ograniczenia wydatków, które z pewnością ucieszą nie jednego.

Reasumując zatem, by nasz trawnik, jak i cały ogród, cieszyły swoim widokiem nas i wszystkich obserwatorów, niezbędne jest włożenie w jego pielęgnację dużo pracy i zaangażowania. Właściwie dobrane narzędzia czy nasiona dobrej jakości to tylko część tego, co oddziałuje na jakość roślin w ogrodzie. W ogrodnictwie istotne jest spore zaangażowanie, jak i czas – zarówno w kwestii samej pielęgnacji, jak i wzrostu oraz rozwoju roślin, które postanowiliśmy uprawiać we własnym ogrodzie.