Zadbaj o bukszpan!

konewki sciana ogrod

W naszej polskiej tradycji bukszpan jest niezbędną dekoracją wielkanocną. Wkładamy je do koszyczków wielkanocnych oraz dekorujemy nimi dom. Według kultury wyznania chrześcijańskiego mają symbolizować trwałość życia.

Wielu z nas posiada ogródki. Sadzimy w nich rozmaite kwiaty, krzewy, a nawet drzewa. Dobrym pomysłem jest zasadzenie bukszpanu. Warto się zagłębić w tajniki uprawy bukszpanu, aby cieszyć się nim wiosną bez ograniczeń!

Bukszpan sadzimy zazwyczaj na wiosnę, lecz można to również uczynić na samym początku jesieni. Jest on idealny do każdego ogrodu, ponieważ może być sam w sobie dekoracją. Bukszpan w donicy lub w kule jest wspaniałą ozdobą ogrodu, a żywopłot z bukszpanu zrobi niesamowite wrażenie na znajomych.

Warto pamiętać o odpowiedniej mineralizacji naszej rośliny. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w nawóz do bukszpanu. Bukszpan nie należy do roślin wymagających, jednak jak każda roślina musi mieć dostarczoną odpowiednią liczbę składników mineralnych. Zazwyczaj nawożenie bukszpanu powinno mieć miejsce dwa razy w roku, z czego raz w okresie wiosennym. Aby ułatwić pielęgnację, nawóz do bukszpanu możemy kupić w rozmaitej formie. W sprzedaży znajdują się preparaty w płynie, granulkach, a nawet w żelu.

Pomimo małych wymagań w uprawie bukszpanu i możliwości rozwoju rośliny bez konieczności nawożenia, warto to robić. Dzięki temu będziemy się cieszyć intensywniejszą barwą krzewu oraz szybszym wzrostem, który w przypadku żywopłotu lub ozdobnych krzewów pozwoli nam na częstą zmianę w ogrodzie.

Często pomijanym nawozem do bukszpanu jest obornik. Naturalny nawóz zapewnia dużą ilość azotu roślinie. Azot jest jednym ze składników mineralnych, które są niezbędne roślinie do prawidłowego funkcjonowania.

Oprócz odpowiedniego nawożenia i mineralizacji powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie, co ułatwi jej przetrwanie zimy. Bukszpany pochodzą z ciepłych stref klimatycznym, więc tak jak mają w naturze – nie wchodzą w stan spoczynku na zimę. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na dłuższą radość z posiadanej rośliny.

Podsumowując, jeżeli decydujemy się na w pełni świadome zasadzenie bukszpanu i chcemy, aby cieszył nasze oczy jak najdłużej, pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji: nawożeniu, nawadnianiu i przycinaniu. Od razu przy kupnie rośliny do zasadzenia powinniśmy pomyśleć o tak oczywistym produkcie jak nawóz do bukszpanu. Każdy świadomy ogrodnik lub miłośnik prac w ogrodzie wie, jak pielęgnowanie roślin jest ważne. Praca nad ogrodem jest wymagająca i czasochłonna, jednak efekty, które cieszą oczy, są w stanie wybaczyć ten trud.